توصیه های مدیریت امور بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی دانشگاه علوم پزشکی در خصوص مزایای زایمان طبیعی و عوارض سزارین

hamidreza ariannezhad

1396-10-20


 به گزارش روابط عمومی معاونت درمان ، دکتر سید ابوالفضل هاشمی اصل مدیرامور بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی دانشگاه علوم پزشکی  در مورد مزایای زایمان طبیعی و عوارض سزارین به بیان نکاتی پرداختند که به شرح زیر می باشد :

در کشور ما با گسترش خدمات تخصصی و بیمارستانی طی 5 دهه گذشته و روند رو به رشد انجام  زایمان ها در مراکز درمانی و بیمارستانها به زایمان طبیعی به عنوان مشکل پزشکی و تخصصی نگاه شده است و برای انجام آن مداخلات پزشکی غیر ضروری(سزارین)صورت گرفته است. این سبک انجام زایمان نه تنها نظام ارایه خدمات را متاثر کرده است بلکه نظام آموزشی، دیدگاه های ارائه دهندگان و فرهنگ گیرندگان خدمت برای انجام زایمان طبیعی را نیز دستخوش تغییر نموده است.

با اجرای برنامه تحول نظام سلامت ، ترویج زایمان طبیعی به عنوان یکی ازمهمترین راهکارهای برنامه سلامت مادران در دستور کار دانشگاهها قرار گرفته که امید است جهت ارتقاء سلامت مادران ونوزادان گامی اساسی  برداشته شود.

در ادامه دکتر هاشمی اصل عوارض مادری و نوزادی سزارین را بیان نمود: از دست دادن خون بیشتر در مادر و در نتیجه بروز کم خونی و نیاز به تزریق خون، بروز مشکلات تنفسی در نوزاد، احتمال چسبندگی احشا و ارگانهای داخل شکم مادر، بروز خطرات ناشی از بیهوشی برای مادر و نوزاد و احتمال برداشتن رحم به علت چسبندگی جفت.

ایشان در ادامه افزود :: با توجه به بررسی انجام شده بر روی 160 پرونده از 78 مورد چسبندگی جفت که منجر به عوارض مادری و یا خروج رحم شده 65 مورد آن سابقه سزارین قبلی را ذکر نموده اند که این مطلب بیانگر اهمیت جلوگیری از موارد سزارین غیر ضروری می باشد.

 


 


نشانی ما :  darman.sums.ac.ir

معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز

شیراز - خیابان زند - ساختمان مرکزی علوم
پزشکی شیراز- طبقه پنجم - معاونت درمان

تلفن : 32122719-071
دورنگار:32122220-071

پست الکترونیک : Darman@sums.ac.ir 

وب سایت سایر معاونت ها
معاونت آموزشی
معاونت بهداشتی
معاونت توسعه و مدیریت منابع
معاونت پژوهشی و فناوری دانشگاه
معاونت فرهنگی و دانشجویی
معاونت بین المللهمه حقوق این وب سایت متعلق است به:

معاونت درمان دانشگاه علوم پزشكی شيراز
 استفاده از مطالب این وب سایت با ذکر منبع مجاز است.