پیام رئیس اداره بیماران خاص معاونت درمان به مناسبت روز جهانی کلیه

hamidreza ariannezhad

1396-12-20


دکتر داود حدادی رئیس اداره بیماران خاص دانشگاه در پیامی به مناسبت  روز جهانی کلیه ، با اشاره به هزینه های زیادی که بخشهای دیالیز بر سیستم سلامت  وارد می نمایند ، به اهمیت پیشگیری از ایجاد نارسایی مزمن کلیوی تأکید نموده و گفتند: 

با توجه به افزایش روز افزون بیماران با نارسایی مزمن کلیوی ، ارتقاء دانش عموم مردم جهت پیشگیری وکنترل بیماریهای غیر واگیر (قلبی ، عروقی ودیابت) که عامل اصلی ایجاد نارسایی مزمن کلیوی هستند ، امری ضروری می باشد. در این راستا ، کنترل فشارخون ، انجام آزمایشات  دوره ای ، اصلاح الگوی تغذیه وقطع مواد غذایی زیان آو ، ورزش و... از اهمیت ویژه ای برخوردار است .

وی افزود:

در راستای اجرای سیاستهای اقتصاد مقاومتی و کاهش هزینه ها ، این اداره با رایزنی و ایجاد تعامل سازنده اقدام به توسعه بخش دیالیز و افزایش تعداد قابل توجهی تخت در بخش خصوصی ،خیریه و دولتی غیر دانشگاهی نموده و کلیه خدمات دیالیز به صورت رایگان به بیماران محترم ارائه می گردد.

ایشان ادامه دادند :

     اداره بیماران خاص با توجه به رسالت خود ، راه اندازی وتوسعه بخشهای همودیالیز ، راه اندازی بخشهای  دیالیز صفاقی  و هماهنگی در امور مربوط به بیماران پیوندی را بعهده دارد .

در حال حاضر بیش از 1600بیمار همودیالیز و  بیش از 200 بیمار دیالیز صفاقی ، تحت پوشش این اداره می باشند .

در صورت بروز مشکل نارسایی مزمن کلیوی، دیالیز صفاقی بعنوان یکی از راه های جایگزین کلیوی از جمله موارد قابل توجه می باشد . سهولت انجام دیالیز صفاقی ، مزایای مختلف برای بیمار (کنترل بهتر فشار خون ، تنظیم دیالیز با برنامه روزانه بیمار و....) از مواردی است که در این خصوص قابل ذکر می باشد. بیماران محترم می توانند در خصوص انتخاب روش مناسب جایگزین کلیه ، با نفرولوژیست خود مشاوره نمایند.

 

خاطر نشان می گردد  حدود 333بیمار، طی سال 95  و 153 بیمار در 6 ماهه اول سال 96 ،  تحت عمل پیوند کلیه  قرار  گرفته اند .        

           


 


نشانی ما :  darman.sums.ac.ir

معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی شیراز

شیراز - خیابان زند - ساختمان مرکزی علوم
پزشکی شیراز- طبقه پنجم - معاونت درمان

تلفن : 32122719-071
دورنگار:32122220-071

پست الکترونیک : Darman@sums.ac.ir 

وب سایت سایر معاونت ها
معاونت آموزشی
معاونت بهداشتی
معاونت توسعه و مدیریت منابع
معاونت پژوهشی و فناوری دانشگاه
معاونت فرهنگی و دانشجویی
معاونت بین المللهمه حقوق این وب سایت متعلق است به:

معاونت درمان دانشگاه علوم پزشكی شيراز
 استفاده از مطالب این وب سایت با ذکر منبع مجاز است.