دسترسی سریع
new1

اجرای برنامه های ارزیابی خارجی کیفیت از اقداماتی است که طی سالیان گذشته به منظور ارتقاء عملکرد آزمایشگاههای پزشکی کشور با مدیریت این اداره کل در حال اجرا بوده و به دلیل اهمیت، شرکت در آن برای کلیه آزمایشگاهها الزامی گردیده است.

در سال جاری، سه آزمایش شامل غربالگری مادران باردار، مارکرهای قلبی و تشخیص مولکولی HBV به برنامه های اجباری ارزیابی خارجی کیفیت اضافه شدند که نحوه شرکت در این برنامه به شرح زیر می باشد .... بخشنامه

لینکهای مهم
تبلیغات
تماس با مسئولین
بازدیدکنندگان : 215021
اوقات شرعی

بیشتر بدانیم
سيد اسماعيل گرگاني

سید اسماعیل گرگانی-ابوالفضائل سيداسماعيل جرجاني (زادروز 434 ه.ق ، گرگان و به روایتی اصفهان-درگذشت 531 یا 535 ه.ق ، مرو) : پزشکی ایرانی بود که به‌ عربی و فارسیمی‌نوشت‌.وی رساله‌ ی طبی مفصلی به ‌فارسی نوشت به ‌نام ذخیره خوارزمشاهی‌ ، که‌ احتمالاً اندکی پس از ۱۱۱۰میلادی ، برای قطب‌الدین محمد (پادشاهی‌اش از ۱۰۹۷ تا ۱۱۲۷میلادی)، تألیف‌ شده است‌. احتمالاً این نخستین دایرةالمعارف طبی بود که به ‌جای عربی به ‌فارسی نوشته می‌شد و از کتب پایه و جامع در پزشکی سنتی امروز است.

ذخیره شامل قریب ۴۵۰۰۰۰ واژه‌، در نه کتاب (۷۵ باب‌، ۱۱۰۷ فصل‌) است‌، و کتاب دهمی به‌ نام کتاب قرابادین بعداً بدان ضمیمه شده است‌. برای جانشین قطب‌الدین‌، اتسز (پادشاهی‌اش از ۱۱۲۷ تا ۱۱۵۶میلادی)، رساله‌ٴ دیگری نوشت به نام اَغراض الطب که (بیشتر براساس ذخیره بود) و در حدود ۱۱۲۷ ـ ۱۱۳۵میلادی، به اتمام رسید. خلاصه‌ای از ذخیره را مترجم ناشناسی به عبری ترجمه کرد. این امر بسیار مهم است‌، چون‌ از آثار طبی فارسی عملاً هیچ ترجمه‌ ی دیگری به‌عبری وجود ندارد.

سایر آثار :

1. التذکره االاشرفیه فی‌الصناعه الطبیه : مجموعه‌ ای است طبی که آن را به علاءالدین پسر ایل ارسلان اهدا کرد.

2. خفی علایی : در ۱۱۱۳میلادی ، خلاصه‌ و فشرده‌ای از التذکره را در دو کتاب تکمیل کرد و آن را خفی علایی نام‌ نهاد.

3. المُنَـبٍه  : یک رساله‌ٴ فلسفی که در آن پوچی تمایلات دنیوی را بیان کرده است‌.

4. الاغراض الطبیه و المباحث العلائیه

برگرفته شده از دانشنامه اینترنتی ویکی پدیا